Oppfordring - bli med på stasjonær vakt-kurs
Postet av Driv Idrettslag - Sykkel den 29. Sep 2018
Oppfordring
Sykkelgruppa trenger flere frivillige medlemmer til å stille opp på kurs slik at vi i fremtiden kan gjennomføre sykkelritt i egen regi. Det kan også bli aktuelt å låne bort vakter til naboklubber.
Driv ønsker både aktive syklister og andre medlemmer av sykkelgruppa til å ta kursene som tilbys.
Det er 2 ulike typer kurs/vakthold som i første omgang er aktuelt for Driv slik at vi kan gjennomføre våre ritt.
- Løypevakter - disse har kun mulighet til å anvise syklister og tilskuere
- Stasjonær vakter - disse har myndighet til blant annet å stoppe trafikken
Driv trenger begge typer vakter for å kunne gjennomføre sykkelritt, men det er en stor fordel om alle kan sette av tid til å gjennomføre kurset for Stasjonære vakter. Som stasjonær vakt har man kompetanse til å kunne utføre oppgaven som løypevakt i tillegg.
Ønsker du å gå på kurs for å hjelpe Driv, meld i fra til Knut-arne Samuelsen (mob 95062160) slik at vi har oversikt over interessen. Men, hver enkelt er selv ansvarlig for å melde seg på kursene.
Hva må du gjøre?
Kurset for Løypevakter er et 2-timerskurs som gjennomføres som E-læring (kurs på internett).
Kurset for Stasjonære vakter består av 2 deler - først et E-læringskurs som må være gjennomført før man kan melde seg på til samlingen (del 2) med praktisk gjennomgang i trafikken. Kurset avsluttes med en teoriprøve på fellessamlingen som må være bestått for å få godkjent kurset.
Påmelding til kursene gjør du på minidrett.nif.no
- Stasjonære vakter del 1 - e-læring
- Stasjonære vakter del 2 - praktisk del 12. november (krever del 1 gjennomført)
- Løypevakt - e-læring
Mulighet for gjennomføring av den praktiske delen av Stasjonær vakt-kurset i Region Øst, er altså:
- mandag 12. november kl 17-22 i Oslo inkl teoriprøve basert på e-kurset (del 1)
Mer informasjon finner du på
- NCF sine hjemmesider (https://www.sykling.no/article/vaktkurs)
- Viktig informasjon rundt kurs for stasjonære vakter
- Du kan også ta kontakt med Knut-arne Samuelsen (mob 95062160)
Bakgrunn
Fra 1. januar 2018 er det et krav til at alle sykkelritt på vei skal bruke godkjente løypevakter og stasjonære vakter. Med vei menes alle veier som normalt er helt eller delvis åpene for alminnelig ferdsel, både private og offentlige. Kravet kommer fra myndighetene.
Forskrift om sykkelritt på veg
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.
Siste fra Driv Idrettslag - Sykkel
Orack nettbutikk for sykkeltøy - 20% rabatt
14.02.2020
Planer for neste sesong
01.12.2019
Klubbkveld 28. november
06.11.2019
Spinning i vinter
04.11.2019
Høstdugnad i terrengløypa 2. november
11.10.2019